Strona główna > telewizja > TVN 24, Superstacja, TV Biznes, itd…

TVN 24, Superstacja, TV Biznes, itd…

Sierpień 20, 2007 Dodaj komentarz Go to comments

Obecnie mamy w Polsce trzy kanały stricte informacyjne:

Pierwszy z nich cieszy się obecnie największą oglądalnością (ok 4-5%), ściąga największe gwiazdy, posiada najnowocześniejsze studio w Europie. Kolejna wystartowała w zeszłym roku, mając z początku być stacją przypominającą bardziej tabloid, jednak obecnie uwagę skupia głównie na polityce i sprawach bieżących, będąc niekiedy karykatura tvn24. Ostatnia, jest telewizją zajmującą się przede wszystkim ekonomią i biznesem, jednak po wykupieniu, w lutym tego roku przez Polsat, jej profil może zmienić się na bardziej ogólno-informacyjny (wraz z podpisaniem umowy o współpracy z CNN). Start „polsatowej” TV Biznes zapowiadany jest na przełom września/października.

Dzisiaj/wczoraj 20 sierpnia miał ruszyć również nowy kanał informacyjny grupy ITI – TVN CNBC Biznes , niestety z powodu braku koncesji start został przełożony. Najbliższe posiedzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odbędzie się 28 lub 29 sierpnia i dopiero wtedy będzie można spodziewać się decyzji dotyczących koncesji.

Obecnie rolę kanału informacyjnego dla telewizji publicznej spełnia regionalna Trójka, jednak TVP zamierza uruchomić na jej bazie na początku października TVP Info (chociaż może lepiej by było gdyby kolejna tvpis, także opóźniła swój start;) ).

Już za kilka miesięcy możemy mieć do wyboru 5 kanałów informacyjnych, jednak czy któraś z nowych telewizji może, wnieść nową jakoś na rynku?

Obecnie dość męcząca jest powtarzalność informacji oraz ich wartościowanie. Źródłami są praktycznie tylko PAP (Polska) i Reuters (Świat), ale co gorsze zdecydowaną większość newsów mówi o tym „co Lepper zrobił i komu Kaczyński nie poda już ręki”, zapominając o tym co się dzieje wokół nas, na świecie.

Problemem wydaje się także brak oddzielenia informacji od komentarzy i przedstawiania ich z różnych punktów widzenia. W newsach zza granicy, nie można dowiedzieć się tego czy jedynym powodem budowania bomby atomowej przez Koreę Północną jest chęć ataku USA, jaki jest właściwa geneza i o co dokładnie chodzi w konfliktach na Bliskim Wschodzie oraz z czego wynikają problemy w Afganistanie, a z czego w Darfurze. A w tych dotyczących Polski, żałośnie wygląda czasami wykłócanie się dziennikarzy z politykami, prowadzących starających się przekonywać do swoich racji zadając
ciągle te same pytania.

Powodów takiego stanu może być wiele, choćby lenistwo, oszczędność producentów i słaby poziom muszących ciągle się uczyć dziennikarzy. Produkcja ciekawego programu informacyjnego jest z pewnością dużo cięższa i kosztowna niż programu politycznego z odrobiną informacji i masą sensacji.

Czego można spodziewać się po nowych programach? Po TVP Info pewnie, tego samego co mamy obecnie w Trójce. TVN CNBC Biznes, ma szansę zerwać nieco, ze zmierzającym nieco w kierunku tabloidowego wizerunku TVN-u 24, dzięki swojemu profilowi oraz braku zainteresowania, w pewnym sensie niszowym kanałem, osób (polityków) najczęściej zwołujących konferencje. Ciekawie zapowiada się również TV Biznes, zmierzająca w kierunku kanału „Polsat Info”. Obecnie imo, właśnie „Wydarzeni” wydają się najciekawszym programem informacyjnym i od pewnego czasu zbliżają się najszybciej do wspominanego wcześniej oddzielenia informacji od komentarz, a także zapewniają ilościowo najwięcej informacji z tego rodzaju serwisów. Zobaczymy jak ekipie Polsatu wyjdzie zapełnienie nieco dłuższej ramówki? 😉

Reklamy
 1. włocławek
  Styczeń 25, 2008 o 4:22 pm

  Telewiza jest lustrem społeczeństwa, to na podstawie wczorajszych w czwartek wypowiedzi niektórych telewidzów w godzinach wieczornych, na temat narodowej żałoby i śmierci pilotów twierdzę, że jesteśmy częściowo głupim społeczęnstwem. Kobiety które wczoraj dzwoniły do super stacji wnoszę że w życiu nie przeczytały książki czy gazety. Obrażają Pana Prezydenta mówiąc ” ten na wysokim stanowisku był nadęty ogłaszając narodową żałobę”. A może nie wiedzą jak nazywa się polski prezydent. Proponuję aby super stacja tonowała wypowiedzi telewidzów, a może tak jak Szkło Kontaktowe ograniczała czasowo wypowiedzi telewidzów. Z pozdrowieniem… Włocławek

 2. Anonim
  Marzec 18, 2008 o 3:48 pm

  superstacia to lizonie

 3. Anonim
  Marzec 18, 2008 o 7:29 pm

  dlaczego lizoniami?

 4. Anonim
  Sierpień 18, 2008 o 12:42 am

  SUPERSTACJA jest mało profesjonalną stacją. Prześmiewcza w stosunku do przeciwnej opcji politycznej a w ogóle mało krytyczna w stosunku do siebie. Spikerzy i prowadzący programy są tendencyjni. Wrażają swoją subiektywną opinię w słowach i gestach, zamiast informować. Nawet w wiadomościach informacyjnych,spikerzy sugerują ich odbiorcy jak ma to rozumieć oglądający.
  Są niechlujni w wypowiadaniu się, w zachowaniu i w ubiorze.
  Oglądam ale mam złe odczucia w trakcie. Mnie ten styl nie podoba się. Czyżby naśladownictwo z telewizji ,,Trwam” i ,,Radia Maryja”.
  Powodzenia 🙂

 5. Luty 22, 2014 o 8:35 pm

  Im obliged for the post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 1. Listopad 13, 2007 o 10:26 am

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s